Podróż z Małym Dzieckiem to wyzwanie, szczególnie, jeżeli wiąże się z wyjazdem w okolice z ograniczonym dostępem do lekarza i farmaceuty. Poniżej przedstawiam listę produktów, które zawsze powinniście mieć w swojej powiększonej, maluszkowej apteczce.
- Kontakt ze słońcem.
Pamiętajmy o zabraniu w podróż produktów ochronnych z filtrami UV, niezależnie czy wyjeżdżamy zimą, czy latem. Skóra małego dziecka po długim kontakcie ze słońcem jest narażona na negatywne skutki promieniowania UV. Pamiętajcie, że krem, który zabieramy, powinien być wcześniej przetestowany. Bardzo wiele produktów z filtrami UV wywołuje reakcje alergiczne u dzieci, dlatego zabieramy ze sobą tylko sprawdzone wcześniej produkty.
Pamiętajmy również o produktach kojących poparzoną skórę, bogatych w składniki nawilżające.
- Gorączka
Dzieci lubią chorować w najmniej oczekiwanym momencie. Każdy rodzic o tym wie. My praktycznie przy każdym urlopie zaliczamy gorączkę: raz z konkretnej przyczyny, np. bostonki, raz zupełnie bez uchwytnej przyczyny. Dlatego nie ruszamy się na dłuższe i krótsze wyjazdy bez preparatów ibuprofenu, paracetamolu oraz podręcznej ściągi z ich dawkowania. Artykuł na ten temat znajdziecie w naszym wcześniejszym artykule: http://www.ciociadoktor.pl/jak-leczymy-goraczke/ Pamiętajcie, aby zabrać ze sobą dwie formy preparatów – zarówno czopki, jak i syropy.
- Uczulenia
W trakcie urlopowych przygód zdobywamy nowe doświadczenia smakowe, mamy kontakt z nowymi produktami do prania i sprzątania czy jesteśmy narażeni na częste ukąszenia owadów. Pamiętajmy, że wiele z nich może wywołać u malucha reakcję uczuleniową. Zabierzmy ze sobą preparaty przeciwalergiczne, np. Fenistil (w kroplach) oraz preparaty desloratadyny i ich pochodnych (dostępne w małych opakowaniach bez recepty). Wyjeżdżając nad jezioro i morze nie obędzie się również bez preparatu fenistilu w żelu do stosowania miejscowego na skórę.
- Kaszel
U małych alergików wziewnych lub dzieci z tendencją do częstych zapaleń oskrzeli czy zapalenia krtani nie zapominajmy o zabraniu nebulizatora oraz podstawowych leków wziewnych salbutamolu i budezonidu w nebulizacji oraz ampułek soli fizjologicznej.
- Wymioty i biegunka
Objawy nieżytu żołądkowo-jelitowego mogą zatruć każdą podróż, dlatego zawsze warto mieć pod ręką preparaty, które zatrzymają przynajmniej okresowo dolegliwości. Do preparatów hamujących biegunkę należą diosmektyn lub taninian żelatyny. Warto również poprawić równowagę funkcjonowania przewodu pokarmowego poprzez przyjmowanie probiotyków zawierających: Lactobacillus rhamnosus GG lub Saccharomyces boulardii. Pamiętajmy, że w takiej sytuacji musimy przede wszystkim zapewnić dziecku właściwe nawodnienie: poimy malucha małymi porcjami (nawet strzykawką). Warto też zaopatrzyć się w preparaty elektrolitów. Każdy wie, że ich smak nie jest najlepszy. Wyjściem jest podawanie ich w innej formie (np. łyżeczką) niż podstawowe płyny, gdyż w przeciwnym razie maluch może zniechęcić się do picia z butelki czy szklanki.
- Zapalenia gardła/Ząbkowanie
Zapalenie gardła, zarówno bakteryjne jak i wirusowe, bardzo łatwo można złapać w warunkach klimatyzowanych. Warto więc, poza lekami przeciwgorączkowymi i przeciwbólowymi, zaopatrzyć się w preparaty miejscowo znieczulające i odkażające tylną ścianę gardła typu: Dentosept A mini, Uniben, Tantum verde lub preparaty propolisu.
- Objawy dyzuryczne.
Kąpiele w morzu i basenie sprzyjają rozwojowi zakażeń układu moczowego. Należy pamiętać o prawidłowej higienie miejsc intymnych. Przy pojawieniu się świądu lub dyskomfortu w trakcie oddawania moczu, warto włączyć wstępnie nasiadówki/kąpiele w korze dębu oraz dodatkowo zakwaszać mocz poprzez przyjmowanie doustnie preparatów z witaminą C. Dodatkowo warto zabrać z sobą maść z clotrimazolem.
- Okolica pieluszkowa
Upał i wilgotne środowisko sprzyjają odparzeniom okolicy pieluszkowej. Warto pamiętać, aby jak najczęściej zmieniać pieluszki u dziecka przy wysokich temperaturach. W miarę możliwości wietrzymy (tzn. pozostawiamy dziecko bez pieluszki np. na podkładzie). Jeżeli już musimy zakładać pieluchę, zabezpieczajmy okolicę odbytu kremami nawilżającymi, zawierającymi alantoinę, które tworzą barierę uniemożliwiającą wchłanianie wody.
- Opatrunki
W podręcznej apteczce nie powinno zabraknąć jałowych gazików, opatrunków, bandaży – zarówno elastycznych, jak i bawełnianych, preparatu odkażającego na skórę zawierającego octanisan oraz maści zmniejszających obrzęk, np. Altacet.
- Nakrycie głowy: kapelusik, czapka czy opaska.
Warto przed wyjazdem skonsultować się ze swoim lekarzem, co dodatkowo spakować spoza wyżej wymienionej listy. Oczywiście nie zapominajmy, iż w konkretnych sytuacjach nasza podręczna apteczka może okazać się niewystarczającą pomocą i konieczna jest wizyta z dzieckiem u Pediatry.